(January 4, 2016 at 7:04 am)Aractus Wrote:(January 4, 2016 at 2:54 am)Losty Wrote: It is not a type of pumpkin...
By that reasoning, Calabaze is a type of squash and not a pumpkin.
Everyone else knows that Butternut and Calabaze are types of squash also described as pumpkin.
When I go into woolies I don't expect to see Tomatoes labelled as "big red berries" and Bananas labelled as "long yellow berries". I don't expect to see "white cabbage" instead of "cauliflower", nor do I expect to see "green cauliflower" instead of "broccoli". Butternut, Calabaze, Kent, and every other type of pumpkin is a part of the squash family, just like cauliflower and broccoli are part of the cabbage family, and tomatoes, bananas, and for that matter pumpkins as well are berries.
Quote:The top half was exhausting to read. Canned food is way cheaper than fresh in America period. I don't know where you're getting $30-40 per kilo of canned pumpkin but it sounds like crazy talk.
The canned stuff I linked to costs AU$10/kg (USD 2.98/29Oz = USD 3.29/lb = USD 7.26/KG = AUD 9.93/kg). Pumpkin in Australia costs $2-5, generally, a kilo. Explain to me how the tinned stuff is cheaper - because the maths just doesn't add up. At $2-5 a kilo, the 29Oz tin should cost between USD 0.59 - 1.48. And if it were to be just 3x cheaper than fresh (as claimed by Brakeman who said tinned veggies cost 3-4 times less than fresh) then it should cost no more than USD 0.49. But the can costs SIX TIMES that amount.
My point was that he claimed that canned food is 3-4 times cheaper than fresh. Since this can costs AUD 9.93/kg (close enough to 10/kg), that would mean fresh pumpkin would sell for between AUD 30-40 a kilo. Or, if you prefer, between USD 9.87 - 13.16 /lb.
1 can of pumpkin has 15oz
And average size pumpkin taken the edible flesh and cooking it is around 15oz (most sources say 14 but close enough)
1 can of pumpkin at Walmart is $1.58
Fresh pumpkin at Walmart is
$2.50-4.00
(Where I live they sell them in October and November for $3.88 each)
That's about 2.45 times the cost for fresh instead of canned.